Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog Lietuva neturi savo cirko ir yra abejinga šiai meno rūšiai, iš tiesų nėra taip blogai. Radviliškyje veikia mėgėjiško cirko trupė „Svajonė“, Alytuje – cirko studija „Dzūkija“, Šakių cirko mokykla „Šypsena“, UAB „Amber cirkas“, VšĮ „Taigi cirkas“, Šiuolaikinės intelektualios klounados teatras ir kt.
Kokie yra tradicinio ir naujojo cirko skirtumai?
Tradiciniu cirku laikomas tas cirkas, kuris susideda iš žonglierių, gyvūnų dresuotojų, akrobatų, fokusininkų pasirodymų, kuriais norima apstulbinti žiūrovus, sukelti jiems žavėjimosi euforiją. O tarp cirko numerių įterpiami klounados triukai, kurių tikslas žiūrovus pralinksminti ir išblaškyti po sudėtingų cirko numerių atsiradusią įtampą.
Šiuolaikinio cirko lopšys – XX amžiaus pabaigos Prancūzija. Naujasis cirkas siekia papasakoti kokią nors istoriją, perteikti vieną ar kitą idėją. Šis cirkas labiau remiasi modernaus teatro ir šokio meno principais, nors pagrindine jo ašimi vis tiek išlieka klasikinis cirkas. Naujoviškasis cirkas tebėra vystymosi stadijoje, nors kol kas jis nėra labai populiarus, tačiau ateityje suras savo vietą ir taps labiau matomu, pageidaujamu.
Kokia naudą duoda klounų pasirodymai ligoninėse, senelių globos namuose?
Klounada priklauso vienai iš klasikinio cirko krypčių. Paskutiniu metu dažnai galima išvysti klounų pasirodymus ligoninėse, globos įstaigose. Klounai, išradingai improvizuodami, padeda gydytojams ir pacientams, net aptarnaujančiam personalui tarpusavyje rasti bendrą kalbą. Geraširdžiai klounai sugeba pralinksminti net pačią niūriausią valytoją ar slaugytoją.
Kaip mano psichologai, sveikas juokas yra reikalingas ne tik mažiems, bet ir dideliems. Todėl vis labiau populiarėja klounų lankymasis ne tik ligoninėse, bet ir senelių bei slaugos namuose. Atlikti tyrimai parodė, kad tos grupės vaikų, prieš operacijas bendravusių su klounais, buvo lygiai taip pat ramiai nusiteikę, kaip ir tos grupės, kurios tik vartojo tik specialiai tam skirtus raminamuosius.
Kokia yra dabartinė šiuolaikinio cirko situacija Lietuvoje?
Gerą įspūdį palieka tai, kad vis darniau plėtojamas dialogas tarp klasikinio ir modernaus cirko kūrėjų. Dabar šios skirtingos, tačiau to paties meno šakos išmoko tarpusavyje sutarti, naudodamos geriausias patirtis. Savo įspūdžiais apie lietuviško cirko pasirodymus galite pasidalinti su kultūrine tematika besidominčiu interneto portalu: https://pickvibe.lt/lt/.