Gėlės prinokusios simbolizmo

Jau nuo senų laikų gėlės yra neatskiriama žmogaus ir gamtos harmonijos dalis. Nors šiais laikais jos dažniau naudojamos kaip puošmena, anksčiau jos turėjo ir kitokią paskirtį. Kai kurios gėlės buvo naudojamos kaip vaistai, kitos tautos gėles naudojo ateities pranašystėms, o viduramžiais gėlės net turėjo savo slaptą kalbą – skirtingi žiedai reiškė skirtingas pasimatymų vietas. 

Gėlės – nerašyti nacionaliniai šalių simboliai

Kalbant apie šalių nacionalinius simbolius dažnai galvoje iškyla gyvūnai arba kitokie lengvai nenusakomi simboliai. Tačiau šalys taip pat savo nerašytais nacionaliniais simboliais laiko ir skirtingas gėles. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje rožė yra laikoma jų simboliu. Ši gėlė turi daugybę reikšmių. Net kiekviena spalva gali turėti vis kitokią paslėptą žinutę. Pavyzdžiui, raudona rožė – meilės simbolis, geltona – draugystės, o balta – nekaltumo ir grynumo simboliai.

Turbūt nenustebsite, kad Olandijos gėle yra laikoma tulpė. Tai ne tik vienas iš šios šalies pasididžiavimų, bet plačiai vykdomas verslas. Gėlės iš Olandijos laukų pasiekia daugybę šalių, o aplankyi gėlių fermas ten važiuoja ne vienos šalies turistai.

Taip pat nenuostabu, jog Lietuvoje nacionaline gėle yra laikoma rūta. Ją dažnai galima aptikti liaudies kūryboje, pasakose, eilėse. Seniau rūtomis dabindavosi jaunamartės, nes jos simbolizavo nekaltumą, tyrumą. Nors šios gėlės jau nėra tokios populiarios, jas vis dar galima atrsti soduose ar naudojant kaip vaistažoles.

Gėlėse paslėptos žinutės

Nors šiais laikais nebėra taip svarbu galvoti apie gėlių reikšmę prieš jas perkant, tačiau anksčiau (kartais net ir dabar) gėlės turėjo savo kalbą. Senais laikais kai kuriose šalyse buvo net mokomasi gėlių etiketo, nes netinkamai parinktos ar įteiktos gėlės galėjo įžeisti ar įskaudinti jas gaunantį žmogų. 

Nors gėlės reikšmė priklauso ir nuo jos spalvos bei kiek jų dovanojama, kai kurios reikšmės buvo ir dar tebėra labai stabilios. Rožių reikšmės pagal spalvas kai kuriais atvejais vis dar išlaiko savo statusą, tačiau kai kuriais atvejais labiau yra kreipiamas dėmesys į žmogaus, kuriam dovanojamos gėlės, mėgstamą spalvą. 

Lygiai taip pat kaip rožės, ir gvazdikai pagal spalvas turi savo reikšmes. Nors šios gėlės tinka įvairioms progoms, pagal spalvas galima parinkti, kokią žinutę norima perduoti. Balti gvazdikai yra tyros meilės simbolis, rausvi – motinystė, geltoni – atlaidumas. Tačiau kaip ir rožės, savo spalvų reikšmę ne visada išlaiko dovanojant jas šiais laikais.