Batatai mūsų virtuvėje – panaudojimo galimybės ir nauda

Batatai mūsų virtuvėje: panaudojimo galimybės ir nauda organizmui

Lietuviškas stalas neįsivaizduojamas be tradicinės daržovės bulvės. Vis dėlto šiandien tiek profesionalių kulinarų, tiek mėgstančiųjų gaminti namuose širdis jau spėjo užkariauti ir batatai. Saldžiąja bulve dar vadinama daržovė pasižymi vario spalvos žievele ir ryškiai oranžiniu vidumi.

bat

Bent jau šios rūšies batatai dažniausiai parduodami mūsų parduotuvėse. Kartais batatai maišomi su daržove jamsu. Vis dėlto, jamsas – tai dioskorėjos šakniastiebis, o batatai priklauso sukučių genčiai. Mažiau apie daržovę suprantantys žmonės laiko batatus šaldytuve, bet lygiai kaip ir bulvėms, batatams tokia vėsa nereikalinga. Net priešingai – kambario temperatūroje batatai ilgiau išlieka švieži.

Kam naudojami batatai?

Iš batatų gaminami patys įvairiausi patiekalai: nuo sūrių iki aštrių ar saldžių pagrindinių patiekalų arba užkandžių. Batato skonis kinta priklausomai nuo jo paruošimo būdo. Batatus galima virti, iš jų galima gaminti įdarus, miltus, glotnučius, įvairius kitus gaminius. Itin gardūs yra keptuvėje skrudinti batatai. Gaminant saldžius patiekalus daug cukraus naudoti nebūtina, nes patys batatai yra pakankamai saldūs. Batatuose šiek tiek mažiau vandens nei bulvėse, tačiau jie krakmolingesni ir cukringesni. Beje, batatai yra kiek kaloringesni nei tradicinės bulvės.

Batatai. Iš kur jie kilo?

Batatus labai dažnai naudoja Tolimųjų rytų, Afrikos, Pietryčių Azijos kulinarai, nes čia ši daržovė auga natūraliai. Kai kuriose Afrikos vietovėse gana įprasta batatų gabalėlius džiovinti saulėje, vėliau jie gali būti valgomi su žemės riešutų padažu. Rytų Azijoje skrudintos saldžiosios bulvės pardavinėjamos gatvėje. Kinijoje gatvės prekyboje populiarios folijoje arba atviroje liepsnoje keptos bulvės. JAV saldžiosios bulvės dažnai tampa desertų ingredientu. Per padėkos dieną įprasta gaminti batatus su klevų sirupu, ruduoju cukrumi, apelsinų sultimis. Iš batatų amerikiečiai kepa pyragus. Alabamoje, Luizianoje ir Šiaurės Karolinoje saldžioji bulvė net laikoma valstijos daržove. Batatus skrudina net „Mc’Donalds“ restoranas. Batatų sultys ar kiti produktai kartais naudojami kaip natūralus maisto dažiklis. Pavyzdžiui, Pietų Amerikoje batatų sultys maišomos su laimo citrinos sultimis ir priklausomai nuo sulčių santykio gaunama įvairių atspalvių rožinė spalva.

Sudėtis

Saldžiosiose bulvėse gausu beta karoteno. Iš beta karoteno organizmas pats pagal poreikį pasigamina vitamino A. O vitaminas A užtikrina normalią odos būklę, yra svarbus geram regos funkcionavimui. Iš batatų mūsų organizmas gauna vitamino B6 ir vitamino C. Vitaminas B6 užtikrina sklandžią nervų sistemos veiklą, jis taip pat reikalingas vitamino B12 įsisavinimui. Apie vitamino C naudą organizmui turbūt nereikia nė pasakoti. Tai be galo svarbus kovotojas su pačiomis įvairiausiomis ligomis. Esant vitamino C trūkumui nusilpsta imunitetas, gali išsivystyti mažakraujystė. Jei tik valgote daug batatų, organizmą aprūpinate kaliu. Kalis užtikrina sklandų širdies darbą, palaiko rūgščių ir bazių pusiausvyrą organizme. Dar viena neabejotina nauda, kurią suteikia batatai – tai skaidulinės medžiagos. Jei tik jaučiate, kad racione reikėtų turėti daugiau produktų, turtingų skaidulinėmis medžiagomis, rinkitės batatus.

 

2019 metais pasaulinė batatų produkcija siekė 92 milijonus tonų. Daugiausiai šių bulvių užaugino Kinija, Nigerija, Tanzanija. Turbūt retas žino, kad batatus galima auginti ir Lietuvoje. Galbūt greitu laiku vis dažniau ragausime vietinių batatų.

https://auguskaitydamas.lt – teksto talpinimo partneriai